Podcast 78: Skakanie skakaniu nierówne, czyli Kiedy i jak korygować zachowanie

Tym razem porozmawianiu o problemie, z jakim spotkał się każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z psami, czyli o skakaniu na ludzi.
Czy zawsze powinniśmy tylko korygować takie zachowanie? Czy zawsze wynika ono z błędów wychowawczych? A może czasem jest wyraźnym psim komunikatem i wówczas należy odpowiednio do sytuacji go zinterpretować! Otóż, jak wiele psich zachowań, również skakanie na człowieka może mieć wiele znaczeń. A poprawna interpretacja zależy, między innymi, od kontekstu.
Czy pies skacze na nas przy powitaniu? Z ekscytacji i zniecierpliwienia? A może w ten sposób coś na nas wymusza? W takich sytuacjach zaczynamy pracę nad rozwiązaniem problemu. A jeśli skakanie pojawia się na spacerze lub w przerwie pomiędzy psimi gonitwami? W zupełnie innym kontekście, niż ekscytacja i radość przy powitaniu? Otóż, wówczas musimy inaczej oceniać psie zachowanie i zupełnie inaczej podejść do problemu. Więc nie jest to wcale takie oczywiste.
Są też psy nieufne wobec ludzi, tzw. dzikuski, psy lękliwe, które mają ogromny problem z nawiązaniem kontaktu fizycznego z człowiekiem. Co zrobić, gdy taki psiak po raz pierwszy nieśmiało położy na nas swoją łapę? Korygować?
Jak widzicie, pytań jest tyle, co psów 🙂 czyli wiele…
Zapraszam Was serdecznie do posłuchania.
Żeby posłuchać podcastu, kliknij strzałkę na poniższym pasku z nagraniem.
Kliknij i sprawdź, czy na pewno przestrzegasz tych zasad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *