Podcast 80: Agresja przeniesiona, czyli Pies w amoku

Tym razem porozmawiamy o bardzo nietypowej formie agresji u psów – agresji przeniesionej.
Zdarzyło Wam się kiedyś, że Wasz kochający, miły pies nagle Was ugryzł? Bez ostrzeżenia, jakby coś go opętało? W jakiej sytuacji miało miejsce to zdarzenie? A może – przy okazji – był to terier lub przedstawiciel innej rasy psów o niskim progu pobudzenia?
O takich właśnie historiach dziś porozmawiamy. Opowiem Wam o moich doświadczeniach z agresją przeniesioną, a także podam parę wskazówek, które mogą pomóc w pracy nad tym zachowaniem.
Przy okazji porozmawiamy też o tym, że to właśnie ludzie są mistrzami w praktykowaniu agresji przeniesionej! Poziom agresji rośnie podczas kryzysów gospodarczych, a także – o zgrozo! – w USA przemoc w rodzinie wzrasta o 10-20%, gdy mecz przegrywa lokalna drużyna futbolu amerykańskiego. Szczury, pawiany, konie, ludzi i … psy bardzo dobrze znają zjawisko agresji przeniesionej i używają tej techniki obniżenia poziomu frustracji i stresu nie od dziś. Nie jest to samo w sobie pocieszające, ale może pomoże Wam zrozumieć zachowanie Waszych czworonogów i zmotywuje do pracy nad tym problemem…
Żeby posłuchać podcastu, kliknij strzałkę na poniższym pasku z nagraniem.
Jak nauczyć psa komendy PUŚĆ – kliknij i sprawdź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *