Nagrania live’ów

LIVE 32: zrównoważony spacer dla psów „z adhd”

2020-11-10

Jak powinien wyglądać spacer z psem, by po powrocie do domu pies był pozytywnie zmęczony i pod naszą nieobecność odpoczywał, a nie niszczył nasz dom. Jak zaplanować spacer, by pies zmęczył się przede wszystkim psychicznie, a nie tylko fizycznie. Jakie aktywności dadzą nam oczekiwany efekt, a jakich na pewno należy unikać, by nie wrócić ze spaceru z psem, który przez kolejne godziny nie może się uspokoić.

LIVE 31: o misiu – psie idealnym oraz „spacerze wyboru”

2020-11-04

Tym razem Live poprowadziłam z lasu – pięknego, pełnego jesiennych zapachów i kolorów. Podczas spaceru opowiem Wam o Misiu – psie ze schroniska, psie, którego śmiało można nazwać psem „idealnym”. Na szczęście, Miś od dawna jest już w kochającym domu, a więc powiedzmy szczerze – poszczęściło mu się. Opowiem też o tym, że warto czasem dawać naszym psom możliwość wyboru trasy podczas spacerów. Dlaczego? Dowiecie się z filmiku. Serdecznie Was zapraszam do naszego lasu 🙂

LIVE 30: auć, czyli jak opanować małego gryzonia

2020-10-27

Tym razem poruszymy takie tematy jak: – dlaczego maluchy mają tak ostre ząbki; – czemu one tak gryzą? – jak reagować, gdy szczeniak zamienia się w piranię; – co zrobić, by problem się nie pogłębił i z małej piranii nie wyrósł duży rekin.

LIVE 29: czego warto nauczyć psa, by żyć razem długo i szczęśliwie

2020-10-23

Tym razem porozmawiamy o tym, jakie komendy i psie umiejętności są nam potrzebne, by nasze wspólne życie układało się harmonijne. Czy musi umieć podawać łapę? Robić fikołki i obroty? Skakać przez wysokie przeszkody? A może przynosić rzucane patyki i piłeczki? Może niekoniecznie… Czego więc warto nauczyć naszego psa?

LIVE 28: trening w rozproszeniach. jak sprawić, by pies słuchał cię nie tylko w domu

2020-10-12

Tym razem porozmawiamy sobie o tym: – jak sprawić, by pies reagował na Twoje komendy również poza domem i placem szkoleniowym; – dlaczego pies słucha się w domu, a na spacerze już nie; – jak psy postrzegają świat i co z tego wynika; – jakie możemy mieć oczekiwania wobec psa na danym etapie treningu; – jak umiejętnie wprowadzać rozproszenia; – czego wymagać od psa w nowych dla niego sytuacjach; – jak skupić na sobie psa, gdy dookoła dzieje się „za dużo”; – jak rozpoznać, że pies nie radzi sobie z „rozproszeniami” i co wówczas zrobić; Tradycyjnie: temat – rzeka… I dotyczy absolutnie każdego z właścicieli czworonogów. Wszyscy borykamy się z utrzymaniem uwagi psa w nowych dla niego okolicznościach – i to jest normalne! Warto jednak pracować nad tym, by stopniowo coraz mniej naszego psa rozpraszało, a my – byliśmy oparciem w najtrudniejszych sytuacjach.

LIVE 27: komenda zwalniająca, czyli jak zakończyć ćwiczenie

2020-10-05

Tym razem porozmawiamy o tzw. komendzie zwalniającej. Po co jej używamy? W jakich sytuacjach warto pamiętać o komendzie zwalniającej? Jak wprowadzić komendę zwalniającą i co zrobić, jeśli pies „zwalnia się” sam.

LIVE 26: przebodźcowanie, czyli co za dużo – to nie zdrowo

2020-09-29

Tym razem porozmawiamy o tzw. Przebodźcowaniu w treningu i wychowaniu psa. Porozmawiamy o tym: – czym jest przebodźcowanie; – jak je rozpoznać u naszego psa; – czy poziom akceptacji bodźców u psów jest podobny; – jak uniknąć przebodźcowania w socjalizacji szczeniaka; – co robić, jeśli zdarzyło nam się „przebodźcować” psa; – stopniowanie intensywności i ilości bodźców w wystawianie psa na nowe elementy otoczenia; – przebodźcowanie w zabawie; Temat pojawił się nieprzypadkowo, bowiem zdarza nam się niekiedy przekroczyć granice odporności naszego psa – przecież każdy z czworonogów jest inny. Co dla jednego będzie normą lub doświadczeniem pozytywnym, dla innego może być zwyczajnie „za dużo”. A zatem – co robić, jeśli już się zdarzyło? Przede wszystkim, wyciągnąć wnioski na przyszłość i dawkować z umiarem „przyjemności” i nowe doświadczenia w życiu psa. Bowiem „przedawkować” można również z zabawą, pieszczotami, smakołykami itd. Jutro jak zawsze opowiem Wam nie tylko o problemie z przebodźcowaniem, ale i o tym, jakie historie z tym związane nam się przytrafiły 🙂 Czyli – tradycyjnie – będzie trochę prywaty…

LIVE 25: szczeniak. 10 zasad, które ułatwią ci życie z maluchem

2020-09-22

Jak zawsze, porozmawiamy o nas i naszych psach, ale jutro – bardziej o nas. Bo psy, zwłaszcza szczeniaki, po prostu są 🙂 To my organizujemy ich życie, harmonogram dnia, kształtujemy rytuały i pożądane zachowania; staramy się zapobiegać powstawaniu tych niepożądanych; uczymy je rzeczy przydatnych lub całkiem niepotrzebnych, a niekiedy – wręcz uciążliwych na dłuższą metę dla nas samych. Jutro podzielę się z Wami tym, co – wydaje mi się – jest łatwe do wprowadzenia w życie, a znacznie ułatwi dzielenie wspólnej przestrzeni z małym rozbrykanym stworzeniem, jakim jest każdy szczeniak.

LIVE 23: gen miłości. jak kochają nas nasze psy?

2020-09-07

Tym razem porozmawiamy o miłości 🙂 Czy psy mają ją w genach? Skąd się wzięła ich „hiperkontaktowość”? Czy „psia miłość” jest kluczem do zrozumienia wyjątkowości naszych Czworonogów? Inspiracją do poruszenia tego tematu posłużyła mi książka, która ukazała się w tym roku – jaka? Może też ją znacie? Piszcie w komentarzach! A jeśli macie jakieś własne spostrzeżenia na temat Miłości – czworonogów i nie tylko, śmiało piszcie!

LIVE 22: psie przedszkole – konieczność czy fanaberia?

2020-09-01

Psie Przedszkole – konieczność czy fanaberia? Tym razem porozmawiamy o tym: – czym jest #Psie Przedszkole; – kto się uczy w Psim Przedszkolu – człowiek czy pies? – czym się różni Psie Przedszkole od Świetlicy dla Psów; – dlaczego warto zapisać szczeniaka do Przedszkola; – w jakim wieku najlepiej przystąpić do zajęć w Psim Przedszkolu; – czego się spodziewać po Psim Przedszkolu; – ile trwają #treningi szczeniąt? – jak dobrze #wychować szczeniaka? – jakie korzyści wyniesiesz z zajęć w grupie Przedszkolaków.

LIVE 21: trening i wychowanie psów. nagradzanie

2020-08-18

Link do filmiku, o którym wspominam w Live 21: https://youtu.be/Q5sXqk4j9jk Tym razem porozmawiamy o tym: – co rozumiem pod pojęciem nagrody; – jaka jest funkcja nagrody w treningu i wychowaniu psa; – jak nauczono psy nieruchomego pozostawania w aparatach MRI, dzięki czemu dokonano przełomowych odkryć w dziedzinie neurobiologii zwierząt; – czym jest „skuteczne nagradzanie”; – jak wykorzystać nagrody w wychowaniu Czworonoga; – czy nagrody mogą „zepsuć” psa; – pułapki nagradzania; – nagradzanie nieświadome jako źródło problemów wychowawczych i o wielu innych arcyciekawych rzeczach.

 

LIVE 20: treningów ciąg dalszy. Targetowanie, czyli komenda „Nos”

2020-08-10

Tym razem opowiem Wam o tym: – co to jest targetowanie i „z czym to się je” (nawiasem mówiąc, tradycyjnie – z parówkami lub pasztetem); – po co komu owe targetowanie; – dlaczego preferuję targetowanie „na rękę”; – jak może nam pomóc komenda NOS w trudnych sytuacjach; – od czego zacząć naukę i jak ją poprowadzić, by pies chętnie podążał za ręką; Tradycyjnie urozmaicę Live filmikami treningowymi i opowieściami „z życia trenera” 🙂

 

live 19: pierwsze komendy. przywołanie

2020-08-03

Tym razem opowiem Wam o tym: – kiedy i jak zacząć ćwiczyć z psem komendę przywołania; – jak bezpiecznie trenować z psem na otwartym terenie; – jak powinno wyglądać poprawne przywołanie; – w jaki sposób wypowiadać komendę „Do mnie!”, by pies co sił w łapach pędził w Waszą stronę; – jak nagradzać za poprawne przywołanie; – jak wprowadzać rozproszenia; – jak uniknąć błędów w nauce komendy przywołania; – co może zniechęcać psa do wykonania komendy; itd. Temat jest ogromnie ważny, bo smutno jest być Przewodnikiem psa, który nie chce do nas wracać.

Live 18: Pierwsze komendy. skupienie na przewodniku

2020-07-27

Tym razem porozmawiamy od pierwszej, podstawowej umiejętności, jaką musi opanować pies w treningu. Skupienie, inaczej nazywane ćwiczeniem „kontaktu wzrokowego” z Przewodnikiem to początek pracy z psem. Opowiem Wam zatem: – jak rozpocząć trening skupienia; – jak zaplanować sesje treningowe; – jakich błędów unikać podczas nauki; – jak nagradzać psa podczas treningu; – jak umiejętnie wprowadzać tzw. rozproszenie i po co; – jak wykorzystać ćwiczenia skupienia w codziennym życiu z psem; – jak umiejętność skupienia pomaga w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem się czworonoga podczas spacerów; Serdecznie Was zapraszam! Zacznijmy wspólnie przygodę z treningiem Twoje psa!

Live 17: jak zacząć samodzielny trening psa

2020-07-20

Tym razem porozmawiamy o tym: – dlaczego warto rozpocząć trening psa; – w jakim wieku najlepiej zacząć uczyć szczeniaka komend; – czy pies dorosły „nadaje się” do treningu? – czym właściwie jest trening psa? – czy dam sobie radę bez pomocy profesjonalnego trenera? – co musimy wiedzieć, zanim zaczniemy swoją przygodę z treningiem Czworonoga – i wiele innych tematów i opowieści z życia wziętych.

Live 16: Tragedia w Brazylii i jak można było jej zapobiec,czyli o treningu i wychowaniu psa

2020-07-06

Parę dni temu w Brazylii doszło do tragedii – pies, jak mówią media, „labrador” śmiertelnie pogryzł dwie niespełna miesięczne dziewczynki… Miałam mówić dziś w Live 16 „Trening a wychowanie psa” nieco inaczej, miało być wszystko po kolei, opowiedziane na spokojnie i, jak to ja, z odniesieniem do historii z życia moich czworonogów. Ale nie mogłam nie powiedzieć, co myślę o tym koszmarnym zdarzeniu… Dlatego tym razem – bardzo emocjonalnie i – mimo wszystko – na temat wychowania i treningu naszych psów… By do takich tragedii nigdy nie doszło…

Live 15: pies w wodzie

2020-06-29

Tym razem poruszymy temat zaiste wakacyjny, czyli – Psy nad wodą. Porozmawiamy o tym, – czy wszystkie psy potrafią i lubią pływać – dlaczego tak nam zależy, by popłynęły za patyczkiem – jak sprawić, by nasz pupil polubił wodę – czego się wystrzegać, chcąc nauczyć psa czerpania radości z pływania – o czym należy pamiętać, zabierając psa nad jezioro – jak zadbać o psa, który boi się burzy i wiele innych tematów…

Live 14: jak mądrze zaplanować urlop z psem

2020-06-22

Ty razem rozmawialiśmy o tym: jak przygotować psa na „wyzwanie urlopowe” jak wybrać miejsce odpowiednie na pobyt z psem na co zwracać uwagę, wybierając miejsce wypoczynku o co zadbać jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć przykrych niespodzianek jak umilić podróż pupilowi i wiele innych tematów i pomysłów na miłe urlopowanie z Czworonogiem!

Live 13: czy istnieje pies idealny?

2020-06-15

Tym razem tematem naszego spotkania będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie retoryczne – Czy istnieje pies „idealny”. Trochę się już znamy, więc domyślam się, że wszyscy zgodnie stwierdzimy, że TAK, oczywiście, że istnieje – leży właśnie tuż obok 🙂 A jednak postaramy się trochę zgłębić temat. Idealny – czyli jaki? Czego my właściwie oczekujemy od naszych Czworonogów? Jakie mają być dla nas, by żyć z nami w harmonii? Mają być spokojne czy rozbrykane? Niesforne czy ułożone? Czujne wobec obcych czy kochające cały świat? Mają cieszyć się na widok innych psów czy zawsze i wszędzie skupiać się wyłącznie na nas? Wtulać się w nasze ramiona na kanapie czy „znać swoje miejsce” w domu? Milion pytań i na pewno tyle samo przeróżnych odpowiedzi… Ot, pytanie chyba na pograniczu psychologii i filozofii… I jak zawsze, w centrum naszej uwagi będą psy.

Live 12: dlaczego mój pies to robi

2020-06-08

Zadawaliście kiedyś sobie pytanie, dlaczego pies kręci się w kółko, zanim położy się na swoim legowisku? Dlaczego najbardziej interesują go nasze buty i chusteczki do nosa? Dlaczego psy często mają białe końcówki ogona? Dlaczego często się otrzepuje, choć wcale nie jest mokry? Dlaczego zakopuje swoje „sikupy”, ale jakoś mało starannie? Dlaczego merda ogonem i za chwilę rusza obszczekiwać obcego psa? Dlaczego…. i tu daje trzy kropki. Piszcze w komentarzach, co jeszcze dziwi Was w zachowaniu Waszych czworonogów! A ja postaram się znaleźć odpowiedzi na dręczące nas wszystkich pytania!

Live 11: jak mówić do psów, by nas słuchały

2020-06-01

Tym razem poruszymy następujące tematy: – dlaczego do Japonii warto zabierać słownik – co dla psa oznacza słowo „NIESKACZ” – czy psy plotkują – jak sprawić, by pies szybciej przybiegał na komendę „Do mnie!” – czy umiemy chwalić nasze psy – jak skutecznie przerwać zachowanie niepożądane – jakie znaczenie w komunikacji z psem ma intonacja i wiele innych arcyciekawych kwestii z psiego świata.

Live 10: Brutus czy satynek? jak wybrać imię dla psa

2020-05-28

Tym razem opowiem Wam o tym: – jak Eskimosi nadają imiona swoim psom; – skąd się wzięło imię słynnego Szarika; – czy imię determinuje charakter czworonoga; – jak imię wpływa na postrzeganie psa przez inne, obce osoby; – czy „IRASIAD” jest lapsusem językowym czy pięknym przykładem do analizy? i wiele innych historii z życia nie tylko czworonogów.

Live 9: no bo bonobo… jak to jest być psem w świecie gadających małp

2020-05-25

Tym razem porozmawiamy – podywagujemy – o tym, Jak to jest być psem w świecie gadających małp… Szczerze mówiąc – do końca sama nie wiem, jak to jest… Ale właśnie spróbuję sobie wyobrazić, i zobaczymy, co z tego wyniknie 🙂 A więc poruszymy, między innymi, takie kwestie: – czy pies jest w stanie zrozumieć, co konkretnie do niego mówimy? – jeśli nie, to jak się porozumieć z psem? – jak pies rozróżnia, kiedy mówimy do niego, a kiedy – do koleżanki przez telefon? – czy musimy w kółko powtarzać to samo? – jak psy odnajdują się w świecie miliona słów, wypowiadanych przez ludzi? – ile rodzajów psich odgłosów jesteśmy w stanie rozpoznać? i wreszcie – czy jesteśmy aż tak inteligentni, jak nam się wydaje?

Live 8: jak bezpiecznie podejść do obcego psa

2020-05-18

W tym odcinku porozmawiamy, miedzy innymi, o tym: – jak w bezpieczny sposób nawiązać kontakt z obcym lub nieufnym psem; – w jaki sposób przekazać psu, że nie mamy złych zamiarów; – czy musimy głaskać wszystkie urocze psy, spotykane na swojej drodze? – co oznacza „żółta wstążka” przyczepiona do psiej obroży, a także o tym, co nas tak baaaardzo łączy z szympansem i bonobo, dlaczego okulary przeciwsłoneczne są „groźne”, czemu tak często ziewam i – oczywiście – o tym, jak bezpiecznie podejść do obcego psa 🙂 A wbrew pozorom – cały czas będziemy właśnie o tym rozmawiać Jak zawsze, opowiem Wam także kilka historii z życia moich czworonogów

Live 7: wyrabiamy dobre nawyki

2020-05-11

Tym razem porozmawiamy o tym, jak wyrobić w sobie oraz w naszym czworonogu dobre nawyki, których przyswojenie pozwoli nam: * uchronić psa przed skrętem żołądka; * zapewnić panowanie nad psem w domu i na spacerze; * w kulturalny sposób powitać gości; * zaoszczędzić nam na remoncie mieszkania i wymianie mebli; * przechytrzyć naszego szczeniaka tak, by – mimo wszystko – wyrósł na psa wychowanego 🙂

Live 6: gdy coś poszło nie tak część II: Przeciwwarunkowanie

2020-05-08

Jak zawsze, opowiem Wam kilka historii moich czworonogów – między innymi, dlaczego, moim zdaniem, Brycha ma większe szanse na przetrwanie w zróżnicowanym środowisku naturalnym, niż nasza terierka Moleńka; dlaczego Torka była psem „idealnym”; jak Brysia polubiła inhalację i wiele innych… Porozmawiamy również o tym: -czym jest przeciwwarunkowanie; – co psy Pawłowa mają wspólnego z przeciwwarunkowaniem; – jak je prawidłowo przeprowadzić; – zasady pracy ze zmiennymi czynnikami; – co mają do tego psie emocje; – i co z naszymi emocjami? – jak nie „karmić strachu”; – jak uatrakcyjnić psie nagrody; – jak uniknąć podstawowych błędów w sesjach przeciwwarunkowania.

 

Live 5: gdy coś poszło nie tak. techniki pracy z psimi problemami Część I

2020-05-04

Tym razem poruszymy bardzo ważne tematy:
– agresywny czy lękliwy?
– przyczyny lęku i jego przejawy
– generalizacja
– możliwe źródła psich fobii – omawianie przypadków z życia mojej domowej gromadki czworonogów
– odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie jako dwie podstawowe techniki pracy z psimi problemami
i wiele innych tematów i historii z „naszego psiego podwórka”.

Live 4: czego nie lubią psy

2020-04-30

Poruszymy, między innymi, takie tematy:
– czego nie lubią psy;
– jak psy pokazują, że coś im się nie podoba;
– jakie nasze zachowania pies może uznać za grożące;
– co robić, jeśli pies nie toleruje wielu naszych zachowań;
– co jest miłe dla nas, ale nie dla czworonoga;
– jak zmienić nastawienie psa;
– czy pies musi się zgadzać na wszystko?
i wiele innych niezwykle ciekawych kwestii i dylematów.

Live 3: nauka czystości

2020-04-27

Tym razem poruszymy tzw. „śmierdzące sprawy” i porozmawiamy o tym:
– jak często szczeniaki musi załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne;
– jak zorganizować dzień, by ułatwić szczeniakowi tzw. „naukę czystości”;
– jak zorganizować przestrzeń, by oszczędzić sobie i naszemu maluchowi zbędnych kłopotów;
– jak nagradzać psa za załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych podczas spaceru;
– jak reagować na tzw. „wpadki”;
– CZY i jak używać podkładów higienicznych;
– jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów
i o wielu innych rzeczach, które mogą się przy okazji przytrafić.

 

Live 2: ćwiczenia z miską

2020-04-25

Tym razem porozmawiamy o tym:
– czym jest tzw. „obrona zasobów”
– czy można przeszkadzać psu w trakcie jedzenia
– co zrobić, by nasz pies nigdy nie warczał na nas przy misce
– co robić, jeśli nasz pies już zaczyna na nas powarkiwać w trakcie jedzenia

 

Live 1: szczeniak w czasach zarazy

2020-04-23

Czasy mamy marne, nie podobają mi się… Ale miną! I wszystko wróci do normalności. A tymczasem szczeniaki rosną… W zamknięciu, bez kontaktów z innymi psami, ze światem zewnętrznym i – w Waszym towarzystwie. To ostatnie, można by rzec, dobrze, ale co będzie, jak wrócicie do pracy? Zatem – jak wychowywać szczenię w tych ciężkich czasach, by wyrosło na socjalizowane (musimy zrobić co w naszej mocy), zrównoważone zwierzę bez lęku separacyjnego (o istnieniu tego problemu dowiecie się, jak skończy się epidemia)… O tym porozmawiamy na moim pierwszym Live’e, którym – rzecz jasna – będę się stresować jak nie wiem co, ale nie dam po sobie poznać! Zapraszam Was i Wasze szczeniaki do odbiorników! A jeśli macie propozycje tematów naszych kolejnych spotkań, to piszcie w komentarzach! Oczywiście, coś tam już planuję, i skupię się głównie na pracy z młodzikami, ale – może inne tematy Was także nurtują? Piszcie śmiało!